Авторське право для МСБ
РЕЄСТРАЦІЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ
Реєстрація авторського права сьогодні — один із зручних способів і необхідний атрибут для простого доказу авторства щодо конкретного матеріального об’єкта права інтелектуальної власності. Це процедура, після проходження якої, автор або правовласник отримує охоронний документ, який фіксує дату створення твору (продукту, контенту), його авторські права (або набуті за договором із правовласником), на який буде діяти охорона від неправомірного використання.
За визначенням існує декілька об’єктів права інтелектуальної власності:
- Об’єкти авторського права – твори літератури, науки та художні. Вони не підлягають обов’язковій державній реєстрації. Охороняються у загальному порядку з моменту створення все життя і 70 років після смерті автора.
Повний перелік того, що є об’єктами авторського права, можна знайти у статті 7 Закону про авторське право. - Об’єкти права промислової власності (винаходи, промислові зразки, корисні моделі, знаки для товарів і послуг – ТМ), які дійсні лише з моменту державної реєстрації та мають свій термін дії. Щоб підтверджувати права на ці об’єкти, потрібно кожен раз в установленому порядку їх продовжувати, оплачуючи необхідні державні збори.
АВТОРСЬКЕ ПРАВО ДЛЯ МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ
Право інтелектуальної власності — це серйозний актив, який буде приносити фінансові ресурси навіть через довгий час, шляхом надання ліцензій на право користуватися назвою та контентом (продуктом). Такі права на твір чи, наприклад ТМ, стануть нематеріальним активом для підприємства, який не матиме аналогів і зможе забезпечити життєдіяльність бізнесу на довгі роки. Відомі світові бренди отримують левову частку прибутку не внаслідок прямих продажів свого продукту (контенту), а саме завдяки вартості бренду як нематеріального активу.
Реєстрація авторського права дає низку переваг:
– можливість підтвердити право власності в разі неправомірного використання продукту (контенту);
– можливість підтвердження авторства, як на території України, так і на території країн-учасниць Бернської конвенції, в яку входять 177 держав, у тому числі країни Європи та Америки;
– можливість внесення об’єкта авторських прав до статутного капіталу підприємства (нематеріальний актив);
– спрощення процедур, пов’язаних з розпорядженням майновими правами, а саме з передачею прав власності або наданням дозволу на використання об’єкта авторських прав;
– можливість отримання авторських прав у спадок.
Юлія радить звертати увагу на логотип і назву компанії, які можна охороняти за допомогою реєстрації знака для товарів і послуг (ТМ). Упаковку та вид товару також можна захистити, оформивши патент на промисловий зразок. А от щодо авторського права, то можна захистити за допомогою реєстрації чи правильно оформленого договору про передачу прав на комп’ютерні програми, художні, літературні та наукові об’єкти.
ТРУДНОЩІ ОТРИМАННЯ ПАТЕНТУ
Юлія зазначає, що при отриманні патенту найперше слід звернути увагу на:
– пошук кваліфікованого фахівця в області інтелектуальної власності, який допоможе із реєстрацією;
– наявність усіх документів (як установчих – для компанії, так і паспорту, коду ІНН – для фізичних осіб) з актуальною інформацією;
– можливість одразу розраховувати на сплату усіх необхідних фінансових витрат;
– відсутність претензій з боку інших осіб на права щодо об’єкта інтелектуальної власності, що підлягає реєстрації.
РЕЄСТРАЦІЯ САМОТУЖКИ
Завжди можна самому пошити собі одяг і не купувати готовий в магазині. Також можна вирощувати овочі і будувати будинки. Але до чого ці енергетичні затрати ресурсів, якщо існують фахівці, які щодня практикують в певній сфері?
Для того, щоб впоратися з цим питанням, слід звертати увагу на юристів і адвокатів, які практикують у царині права інтелектуальної власності (особливо у тому вузькому напрямку, що потребує підприємець), або патентних повірених. Можна і самостійно почати займатися цим процесом, але немає гарантії, що підприємець самотужки зможе все зробити правильно та не витратить даремно час і фінансові ресурси. Але, обравши більш ризикований варіант, підприємець придбає безцінний, заснований на практиці, досвід.
ЗАХИСТ ІДЕЇ НОВОГО ПРОЕКТУ
Найголовніше — зробити матеріальне втілення ідеї. Тільки тоді контент (продукт) може бути захищений авторським та/або патентним правом. «Річ у тім, що ідея не охороняється авторським правом. — Охороні підлягає тільки матеріальне втілення: фактичний продукт (контент), створений на основі ідеї».
Насамперед, слід захищати назву проекту (спеціаліст радить це робити за допомогою ТМ) та його суть, як оформлений літературний твір (як об’єкт авторського права). Потім — втілений продукт (контент) за допомогою промислових зразків та/або комп’ютерних програм.
Також слід пам’ятати про укладення договорів про передачу виключних майнових авторських прав, про договори NDA, необхідні реєстрації, правильну постановку на облік нематеріальних активів та контроль за рекламуванням і поширенням за допомогою діджитал середовища (соціальних мереж, YouTube тощо).
ПЛЮСИ ТА МІНУСИ УКЛАДЕННЯ NDA
NDA — це угода про нерозголошення конфіденційної інформації. Головне при підписанні такого типу угоди — не порушувати положення про конфіденційність протягом терміну дії договору і після його закінчення. Якщо порушити це правило, є ризик згодом платити чималі суми в результаті звернення до суду потерпілої сторони .
Суми такого договору, а також порядок і терміни нерозголошення, можливості доступу до такої інформації та інші положення визначаються сторонами індивідуально. Останнім часом саме такий тип угоди стає єдиним дієвим способом захисту цінної інформації компанії.
ЗАНАДТО РАНО ЧИ ЗАПІЗНО: КОЛИ РЕЄСТРУВАТИ?
Інтелектуальну власність слід реєструвати на етапі створення, тобто коли об’єкт вже існує у матеріальній формі вираження (з’явився в фактичному вигляді малюнку для ТМ; схеми або форми (макету) об’єкта для промислового зразка; комп’ютерного коду для програми тощо). Адже за законодавством має рацію той, хто перший заявить про свої права на об’єкт інтелектуальної власності і потурбується про його належний захист.
ЯКІ ІДЕЇ МОЖНА РЕЄСТРУВАТИ?
Йдемо за наступним принципом. Спочатку створюємо матеріальний продукт (контент) з ідеї та визначаємо, до якої категорії об’єкта права інтелектуальної власності він належить. Після цього разом із фахівцем обираємо потрібну форму захисту
Для кожного об’єкта є свої критерії. Наприклад, для авторського права достатньо визначити сферу, до якої належить об’єкт (літературну, художню або наукову) та його новизну, оригінальність. Важливо перевіряти та слідкувати за тим, щоб він не був плагіатом.
Є речі, які ніколи не підлягають охороні авторським правом. Серед них народна творчість, державні символи та документи, грошові знаки, інформаційні новинні сюжети — весь перелік можна знайти в статті 10 Закону України «Про авторське право та суміжні права».
ОСОБЛИВОСТІ АВТОРСЬКОГО ПРАВА В УКРАЇНІ
Україна є учасницею Бернської конвенції, яка вимагає, щоб усі сторони, що її підписали, враховували авторські права на твори авторів з інших країн-учасниць конвенції. Авторське право на твори, створені на території України, діє як на її території, так і в країнах-учасницях конвенції. При цьому охорона авторських прав у кожній країні здійснюється відповідно до її національного законодавства.
Термін охорони авторського права на території України становить весь термін життя автора і 70 років після смерті, крім окремих випадків, передбачених законодавством. Детальніше можна прочитати в Законі України «Про авторське право та суміжні права», а також в тематичному розділі Цивільного кодексу та інших нормативних актах, де йдеться про такий вид прав.
Авторське право можливо зареєструвати в Україні на ім’я:
1. Автора (фізичної особи);
2. Правовласника (фізичної або юридичної особи — роботодавця автора).
ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ЧУЖОЇ ІДЕЇ
Ідея не охороняється авторським правом. Тож, надихатися чужими творами ніхто не забороняє. Інтерпретація не є крадіжкою чужої ідеї. Головне, щоб натхнення не перетворилося на сліпе копіювання і створення на основі чужого (плагіату). Ідеї можна брати безкоштовно і без порушення закону. Але при створенні точної копії матеріальних об’єктів авторське право на стороні того, хто створив такий твір першим і представив на загальний огляд.
ПРОСУВАННЯ І ЗАХИСТ ІДЕЇ
На жаль, ідеї не охороняються законом. Найскладнішим процесом вважається саме їх реалізація.
Якщо це зробили не ви, а ваш конкурент або бізнес-партнер, а у вас навіть немає чернетки або запису (аудіо або відео), то, на жаль, ви залишаєтеся без права власності щодо інтелектуальної власності. Коли пропонуєте ідею інвестору, слід записувати розмову, укладати меморандум, реєструвати об’єкт до зустрічі з бізнес-партнером тощо. Тому, як адвокат у сфері інтелектуальної власності, раджу не ділитися вашими ідеями з потенційними конкурентами або хантерами. Адже потім дуже важко буде доводити, що це плагіат.
Захист інтелектуального права власного продукту — шлях не такий складний, як здається на перший погляд. Але вчасно зареєструвавши свою ідею, підприємець захищає себе від безлічі проблем та розчарувань у майбутньому.