Коли залучати позаштатного юриста
ПРО ЮРИСТА В ШТАТІ
Якщо думаєте залучити юриста в штат, для початку необхідно чітко розуміти, які завдання стоятимуть перед співробітником. Цілком доцільним буде найм юриста в тому випадку, якщо у компанії є потреба аналізу внутрішніх документів і договорів, велика кількість однотипних завдань або судів та інших типових задач. При цьому вам необхідно чітко розуміти, чим буде зайнятий співробітник і шукати кандидата з відповідними навичками та досвідом.
Штатний юрист і навіть юридичний відділ швидше необхідний великим компаніям і холдингам, у яких відповідних завданнях цілком достатньо і деякі з них різняться за тематикою, наприклад корпоративні, трудові, земельне право, господарські та кримінальні процеси.
При достатній кількості внутрішніх стандартних і поточних питань найм штатного юриста цілком обґрунтований. Більш того, стороннім юристам часто зручніше і простіше комунікувати саме з колегою, який глибоко розбирається в обумовленому питанні і володіє деталями проекту. Також цілком обґрунтованим є звернення до окремих юристів, наприклад, у вузьких спеціалізаціях, таких, як кримінальне право або нескладні корпоративні питання.
ПРО ЗАЛУЧЕННЯ ПОЗАШТАТНИХ ЮРИСТІВ
Важливо пам’ятати, що одна людина не може бути однаково хорошим фахівцем у всьому. У зв’язку з цим першим критерієм для звернення до юристів на аутсорсинг є різноманітність завдань. Так, наприклад, залучення юридичної компанії дозволить задіяти глибоких фахівців з різних тематик. Окремо радимо звернути увагу на бутикові юридичні фірми, які спеціалізуються на окремій галузі права (судові процеси, корпоративне право і тп.) або на окремій галузі (аграрне право, телекомунікації або рітейл).
Окремим приводом для звернення до юристів є терміновість або важливість поставленого завдання, з якою не стикався раніше штатний юрист, або в разі його відсутності. Такими можуть бути великі зовнішньоекономічні контракти, в тому числі на різних мовах, подані проти бізнесу позови, внутрішній конфлікт між власниками компанії, необхідність отримання ліцензії або іншого дозвільного документа.
Специфіка роботи в юридичних компаніях побудована на принципі взаємозамінності. Тобто в разі звернення в юридичну компанію Ви отримуєте не одного юриста, а цілий штат. Таким чином у Вас завжди під рукою буде необхідний фахівець, який не зможе захворіти, поїхати у відпустку або відрядження, бути зайнятим іншим важливим проектом. Так само не варто забувати, що підсвідомо штатний співробітник бізнесу сприймає свій робочий час саме ділянку між 9:00 і 18:00 у робочі дні. При цьому велика частина сторонніх юристів і компаній працюють в умовах 24/7 365 днів. Звичайно, варто заздалегідь обговорити дану умову, яка в тому числі може вплинути і на вартість послуг.
Такі завдання не можуть бути ефективно виконані одним штатним юристом, так само, як і стороннім юристом, які мають індивідуальну практику.
Звернення до сторонніх радників є оптимальним і з точки зору штатного юриста, хоча іноді нам доводиться стикатися і з сприйняттям радників в якості конкурентів. З очевидних плюсів для такого юриста: можливість розвитку і отримання нових навичок, можливість отримати пораду або сторонню думку, зниження ризиків зробити помилку і бути залученими до відповідальності.
ЯК ОПЛАЧУВАТИ ПОСЛУГИ?
Найбільшим страхом при зверненні до сторонніх юристів є вартість їх послуг, яка далеко не у всіх компаніях вимірюється в сотнях євро за годину роботи.
«Навіть робота на основі погодинної тарифікації має на увазі залучення різного рівня фахівців в залежності від складності поставлених завдань, починаючи від помічників юристів і молодших юристів, закінчуючи радниками і партнерами. Відповідно і вартість однієї години роботи буде варіюватися в залежності від рівня замученості фахівця», – коментує ситуацію Анатолій Косован.
Так само експерт радить враховувати, що погодинна ставка – далеко не єдина система оплати юридичних послуг. Так, наприклад лояльні до клієнтів компанії можуть Вам запропонувати:
1. Фіксовану ставку за конкретне завдання або проект, якщо обсяг робіт чітко обговорений і зрозумілий;
2. Фіксовану місячну ставку на певний обсяг робіт;
3. Погодинну ставку з максимальним лімітом, при досягненні якого сторони обговорюють подальші умови оплати або обумовлюють їх заздалегідь.
Більш детальний підбір системи оплати юридичних послуг варто обговорювати безпосередньо з фахівцем і в залежності від конкретних завдань.
«Дуже часто клієнти звертаються до тих юристыв, яких їм рекомендують близькі, колеги та партнери. Звичайно, відгуки про якість роботи є дуже важливими, однак ми рекомендуємо в першу чергу визначити завдання, які будуть поставлені перед юристами і їх обсяг. Таким чином Вам стане зрозуміло, чи звертатися до юриста, який веде персональну практику, або до юридичної компанії. Так само варто проаналізувати ринок на предмет наявності спеціалізованих компаній в необхідної галузі. Важливим буде і пошук інформації про кандидатів в соцмережах, вивчити їх діяльність та практику, а також відгуки клієнтів», – радить Анатолій Косован.
Анатолій розуміє, що довірити найважливіше будь-якій людині після однієї зустрічі буде складно. У зв’язку з цим експерт рекомендує спочатку звернутися до юристів з нескладними завданнями, проаналізувати рівень їх знань і якість обслуговування, в тому числі готовність працювати віддалено з використанням доступних технологій. При цьому з метою економії часу як вашого, так і юристів, важливо звернути увагу на налагодженість процесу віддаленої роботи та документообігу у юристів, щоб не зіткнутися з потребою зустрічатися по кожному питанню або влаштовувати нескінченні телефонні конференції.