Для чого потрібен ризик-менеджмент
Оцінка ризиків підприємства – важлива складова будь-якої бізнес-стратегії. Підприємцю, особливо початківцю, важливо не тільки розпланувати, як будуть працювати ті чи інші процеси в компанії, а й припустити з якими проблемами, ризиками може зіткнутися бізнес. Тоді на допомогу приходить ризик-менеджмент.
Для чого потрібен ризик-менеджмент
На будь-якому підприємстві виникають великі та дрібні проблеми. Хороший підприємець повинен не тільки вміти розв’язати проблемну ситуацію, а й передбачити її появу.
Прикладами таких ситуацій можуть бути різке падіння попиту на продукцію, різке збільшення вартості ресурсів, вихід із ладу обладнання, відсутність працівника через хворобу, аварії, пожежа, хвороби тощо. Ризик-менеджмент – це інструмент, який дозволяє передбачати подібні негативні явища і засновувати своє передбачення на фактах.
Ключова мета ризик-менеджменту – оцінити і класифікувати ризики підприємства, розробити і впровадити способи їх мінімізації. Ризик-менеджмент – це спосіб уникнути втрати грошей, майна, а також механізм для прийняття правильних управлінських рішень, які будуть покращувати фінансові показники підприємства, збільшувати його репутаційний капітал.
Аналіз ризиків
Ризик-менеджмент безпосередньо пов’язаний з аналітикою, яка допомагає визначити аналіз ризиків. Аналіз ризиків – це процедури виявлення факторів ризиків і оцінки їх значимості, включаючи оцінку ризиків і методи зниження ризиків або пов’язаних із цим несприятливих наслідків.
Аналіз ризиків можна поділити на два види, що взаємно доповнюють один одного: якісний і кількісний. Якісний аналіз має на меті визначити (ідентифікувати) чинники, області та види ризиків.
Наприклад, фінансовий стан підприємства можна оцінювати у розрізі наступних складових:
- Ліквідність активів (проводиться аналіз активів, виявляються понаднормативні запаси матеріалів, сировини або готової продукції).
- Рентабельність (порівнюється зі середньогалузевою).
- Рівень дебіторської заборгованості (як варіант, період обороту понад 180 днів – високий ризик, 30-60 днів – середній ризик, менше 30 днів – низький ризик).
- Використання кредитних коштів (якщо підприємство не може здійснювати поточну діяльність без використання кредитних коштів – рівень ризику високий, якщо кредитні кошти необхідні для розвитку та розширення бізнесу – рівень ризику середній, якщо підприємство лише інколи використовує короткострокові позикові кошти – рівень ризику низький).
Підсумкові результати якісного аналізу ризику, у свою чергу, служать вихідною інформацією для проведення кількісного аналізу. Кількісний аналіз ризиків повинен дати можливість чисельно визначити розміри окремих ризиків і ризику підприємства в цілому. Тобто у вас є можливість передбачити, які суми і за яких умов ви можете втратити. Відповідно, розробити план щодо запобігання або мінімізації таких збитків.
Найпоширеніші ризики
Тільки 10-15% підприємств виживають після закінчення 2-річного періоду з моменту виходу на ринок. Ключовими ризиками і помилками молодого бізнесу є переоцінка попиту і недооцінка величини стартових витрат, неправильна бізнес-модель, прорахунки у маркетинговій стратегії.
Як знизити ризик?
Одним із найпоширеніших напрямів зниження ризику є уникнення ризику. Основна сутність цього напряму полягає в простому ухиленні від прийняття рішень, обтяжених надмірним ризиком, у відмові співпрацювати з ненадійними контрагентами, постачальниками. Дотримання політики ухилення від ризику є доцільним, якщо:
- ризики є значними та небезпечними;
- рівень ризику набагато вищий за рівень можливої дохідності господарської операції;
- втрати від прояву ризику надвисокі, й підприємство не в змозі їх відшкодувати.
Стратегічне планування, прогнозування зовнішньої економічної ситуації, прогнозування поведінки можливих партнерів та дій конкурентів, зміни в секторах та сегментах ринку, прогнозування в межах регіону та всієї країни дозволяють знизити рівень ризику розвитку підприємства.
Використання моніторингу соціально-економічного та правового середовища – метод, що дає можливість отримати дані для визначення основних тенденцій у взаємовідносинах суб’єктів, що господарюють, виробити заходи для компенсації втрат від зміни правил ведення господарської діяльності, скоригувати тактичні та стратегічні рішення. Але застосування цього методу є можливим тільки за наявності комп’ютерних систем, нормативно-довідкової інформації; підключення до мереж комерційної інформації; проведення власних прогнозно-аналітичних досліджень.
Податкові ризики
Ефективне управління податковими ризиками це і вибір оптимальної форми ведення бізнесу, і системи оподаткування, попередня оцінка податкових наслідків кожного управлінського рішення і оформлення господарської операції.
Найбільш важливі напрями роботи з управління та мінімізації податкових ризиків можна розділити на три основні групи:
- Робота всередині компанії:
- автоматизація бізнес-процесів і впровадження електронного документообігу, що допоможе нівелювати помилки, пов’язані з людським фактором;
- підвищення кваліфікації співробітників, і в першу чергу це стосується бухгалтерської служби;
- податковий консалтинг.
2. Взаємодія з контрольними органами. Неоднозначне трактування податкового законодавства і виникнення розбіжностей між платником податків і податковим органом можуть стати для підприємства значним збільшенням податкового навантаження у вигляді донарахування йому податків і зборів, штрафів, пені.
3. Ретельний аналіз договорів та первинної документації з контрагентами. Адже умови договору і оформлення первинної документації безпосередньо впливають на податкові наслідки, а також на вибір найбільш відповідної стратегії мінімізації встановленого ризику.
Страховий ринок
Інструменти страхового ринку є ефективні способи мінімізації ризиків, що виникають у ході операційної діяльності підприємств. Дані інструменти не варто недооцінювати, оскільки вони дійсно допомагають мінімізувати ризики, що виникають у рамках діяльності підприємства. Страхування майна, страхування життя персоналу, страхування кредитів – усе це ефективні інструменти мінімізації ризиків і фінансових втрат. Зрозуміло, що вибір страхової компанії – це теж ризик, враховуючи наявність на страховому ринку недобросовісних гравців, але нехтувати страховими інструментами не варто.